Voňavá krása do vaší zahrady: Objevte kouzlo zimolezu (Lonicera)

Lonicera

Pěstování zimolezu na zahradě

Zimolez je nenáročný keř, který se snadno pěstuje a na zahradě vám přinese nejen okrasu, ale i chutné plody. Pro pěstování zimolezu zvolte slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Zimolez toleruje i polostín, ale méně plodí. Před výsadbou půdu obohaťte kompostem. Zimolez vysazujte na podzim nebo brzy na jaře. Rostliny sázejte do sponu 1,5 - 2 metry. Po výsadbě zimolez dobře zalijte a půdu kolem rostlin zamulčujte. Zimolez nevyžaduje řez, ale pro udržení tvaru a bohatší násadu plodů je vhodné ho po sklizni prosvětlit. Odstraňte staré, poškozené a křížící se větve. Zimolez je odolný vůči chorobám a škůdcům. Plody zimolezu dozrávají od konce května do června. Mají sladkokyselou chuť a jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty. Konzumují se čerstvé, ale hodí se i na výrobu džemů, šťáv a kompotů.

Výběr správného druhu zimolezu

Svět zimolezů je pestrý a nabízí druhy vhodné pro různé účely. Chcete-li si vychutnat sladké plody, sáhněte po jedlých kultivarech, jako je zimolez kamčatský. Pro okrasné účely se skvěle hodí zimolez japonský s voňavými květy. Při výběru zvažte velikost a tvar rostliny. Popínavé druhy se uplatní na pergolách a zdech, kompaktní kultivary se hodí do menších zahrad. Důležitá je také odolnost vůči mrazu a chorobám. Pro naše podmínky jsou vhodné otužilé druhy, které bez problémů zvládnou i tužší zimu. Nezapomeňte se informovat o nárocích na stanoviště a půdu. Zimolezy preferují slunná stanoviště a propustnou, mírně kyselou půdu. Správným výběrem druhu si zajistíte zdravou a krásnou rostlinu, která vám bude dělat radost po mnoho let.

Výsadba a péče o zimolez

Zimolez je nenáročný keř, který se snadno pěstuje i v našich podmínkách. Preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín. Půda by měla být propustná, mírně kyselá až neutrální. Zimolez vysazujeme na podzim nebo brzy na jaře. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem. Rostliny sázíme do sponu 1,5-2 metry. Po výsadbě zimolez důkladně zalijeme a půdu kolem rostlin zamulčujeme.

Péče o zimolez spočívá v pravidelném zalévání, zejména v období sucha. Dále je vhodné rostliny přihnojovat kompostem nebo organickým hnojivem. Zimolez netrpí chorobami ani škůdci, proto není potřeba chemická ochrana. Keř je mrazuvzdorný a nevyžaduje zimní ochranu. Pro udržení pěkného tvaru a bohaté násady plodů je vhodné zimolez po sklizni prosvětlit a zkrátit výhony o třetinu.

Řez a tvarování zimolezu

Zimolez je nenáročný keř, který snese i razantnější řez. Pro bohatou úrodu a zdravý růst je ale dobré mu věnovat trochu péče. Nejvhodnější dobou pro řez je konec zimy, ještě před začátkem vegetace. V tomto období je rostlina v klidu a řez ji tolik nezatíží.

U mladých rostlin po výsadbě zkracujeme všechny výhony na třetinu až polovinu délky. Tím podpoříme větvení a vytvoření kompaktního tvaru. U starších keřů pak odstraňujeme staré, poškozené nebo nemocné větve. Řežeme je vždy až u země, abychom podpořili růst nových výhonů.

Pro udržení tvaru a vzdušnosti keře můžeme provést i letní řez. Zkracujeme jím boční výhony, které rostou příliš do šířky nebo dovnitř keře. Letní řez provádíme po sklizni plodů. Pravidelným řezem zajistíme zimolezu dostatek světla a vzduchu, což podpoří násadu květů a plodů v dalším roce.

Škůdci a choroby zimolezu

Zimolez je obecně odolný keř, ale i tak ho můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, které způsobují deformaci listů a květů. Jejich výskyt zredukujete postřikem z vody a mýdla. Dalším nepřítelem je padlí, houbová choroba projevující se bílým povlakem na listech. V tomto případě pomůže postřik fungicidem. Zimolez napadají i housenky, které ožírají listy. Pravidelně keř kontrolujte a housenky odstraňujte ručně. Proti houbovým chorobám je vhodné zajistit dobrou cirkulaci vzduchu kolem rostliny. Důležitá je i prevence – zdravý a silný zimolez odolá škůdcům i chorobám lépe.

Zimolez jako okrasná rostlina

Zimolez není jen tak obyčejný keř, to mi věřte. Jeho krása tkví v něžných květech, které lákají včely a motýly svými barvami a omamnou vůní. Od bílé přes růžovou až po sytě žlutou a oranžovou, zimolez rozzáří vaši zahradu od jara až do léta. A co teprve ty plody! Některé druhy vám na podzim nadělí sladké a šťavnaté bobule, ze kterých si můžete připravit lahodný džem. Zimolez si zamilujete i pro jeho nenáročnost. Dobře se mu daří na slunci i v polostínu a nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Stačí mu dopřát dostatek vláhy a občas ho pohnojit. Existuje mnoho druhů zimolezu, od popínavých lián, které ozdobí pergolu nebo plot, až po kompaktní keře vhodné do menších zahrad. Ať už si vyberete jakýkoli, s zimolezem nešlápnete vedle.

Zimolez a jeho plody

Zimolez je známý svými voňavými květy, ale věděli jste, že některé druhy také plodí jedlé plody? Tyto plody, často nazývané "kamčatské borůvky", jsou tmavě modré a mají sladkokyselou chuť s nádechem hořkosti. Dozrávají brzy na jaře, ještě před jahodami, a jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty.

Ne všechny druhy zimolezu jsou však vhodné ke konzumaci. Některé obsahují toxické látky a jejich plody mohou způsobit zažívací potíže. Před sběrem plodů zimolezu je proto důležité přesně určit druh a ujistit se, že je jedlý.

Pokud si nejste jisti, je lepší plody nekonzumovat. V zahradnictví seženete sazenice jedlých odrůd zimolezu, které vám zaručí bezpečnou a chutnou sklizeň.

Zimolez v zahradním designu

Zimolez, česky nazývaný také růže z Jericha, je oblíbeným prvkem zahradního designu. Jeho popularita pramení z krásných, voňavých květů, které se objevují od jara do léta, a z jeho nenáročnosti na pěstování. Zimolez se hodí do různých typů zahrad, od venkovských po moderní. Můžete ho pěstovat jako popínavou rostlinu na pergolách, trelážích nebo zdech, čímž vytvoříte romantickou atmosféru. Nižší druhy zimolezu se uplatní jako půdopokryvné rostliny nebo jako součást smíšených záhonů.

Při výběru zimolezu do zahrady zvažte jeho vzrůst, barvu květů a dobu kvetení. Pro menší zahrady jsou vhodné kompaktní odrůdy. Pokud toužíte po intenzivní vůni, zvolte kultivary s výrazně vonícími květy. Zimolez preferuje slunné stanoviště s propustnou půdou. Pravidelná zálivka a hnojení zajistí bohaté kvetení.

Publikováno: 16. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Lenka Ojínková

Tagy: lonicera | rostlina