Slunečnicová semínka: Jak na bohatou úrodu na vaší zahradě?
Výsev slunečnice na zahradě
Slunečnice, ty veselé symboly léta, si můžeme snadno vypěstovat i na vlastní zahradě. Ať už toužíte po záplavě žlutých květů, nebo si chcete pochutnat na vlastnoručně vypěstovaných semínkách, výsev slunečnice je jednodušší, než si myslíte. Nejdříve si musíme říct, že existují dva druhy "slunečnicových semínek" - ta, co kupujeme v obchodě k jídlu, a pak semena slunečnice určená k výsevu. Pro pěstování na zahradě potřebujeme ta druhá, která najdeme v zahradnictví. Semena slunečnice vyséváme od dubna do května přímo na záhon. Slunečnice mají rády slunné stanoviště chráněné před větrem a propustnou, výživnou půdu. Semínka sázíme do hloubky asi 3 cm a vzdálenost mezi rostlinami by měla být alespoň 40 cm, u vysokých odrůd i více. Po vysetí záhon zalijeme a udržujeme vlhký, dokud slunečnice nevzejdou.
Půda a umístění slunečnice
Slunečnice, ty veselé obryně zahrad, nejsou nijak náročné na prostředí. Pro pěstování slunečnice ze semínek, ať už pro krásné květy nebo chutná slunečnicová semínka, postačí dodržet pár základních pravidel. Slunečnice milují slunce, to je jasné už z jejich jména. Vyberte jim proto slunné stanoviště, kde si budou moci užívat slunečních paprsků po celý den. Co se týče půdy, slunečnice nejsou vybíravé. Nejlépe se jim ale daří v hlinitopísčité půdě, která je bohatá na živiny a dobře propustná. Před samotným výsevem slunečnicových semínek je vhodné půdu zrýt a zbavit plevele. Slunečnice ocení i dostatek prostoru, proto je sázejte alespoň 40 cm od sebe. Ať už pěstujete slunečnice pro radost z květů nebo pro chutná semínka, nezapomeňte na pravidelnou zálivku, obzvlášť v období sucha. S trochou péče se vám slunečnice odvděčí záplavou žlutých květů a bohatou úrodou semínek.
Péče o slunečnici
Slunečnice jsou vděčné rostliny, které vám za trochu péče bohatě oplatí úrodou chutných a zdravých semínek. Ať už pěstujete slunečnice na zahradě pro radost, nebo pro vlastní sklizeň semínek, pár tipů vám pomůže dosáhnout co nejlepších výsledků. Slunečnice milují slunce, proto je sázejte na slunné stanoviště s alespoň 6 hodinami přímého slunce denně. Semínka sejte přímo do půdy po posledních mrazíках, zhruba koncem dubna nebo začátkem května. Půda by měla být dobře propustná a výživná. Pravidelná zálivka je důležitá, zvlášť během klíčení a kvetení. Dospělé rostliny snesou i kratší období sucha. Slunečnice nepotřebují mnoho hnojení, ale pokud je půda chudá na živiny, můžete je přihnojit kompostem nebo hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Vysoké odrůdy slunečnic je vhodné vyvázat k opoře, aby se nezlomily ve větru. Semínka slunečnice jsou zralá, když květní úbory zhnědnou a semínka jsou tmavá a plná. Úbory můžete odříznout a nechat doschnout na slunném a suchém místě. Poté semínka jednoduše vydrolte z úborů a uskladněte je v suchu a chladu. Ať už si na slunečnicových semínkách pochutnáte jen tak, přidáte je do müsli, nebo z nich uděláte domácí slunečnicový olej, péče o slunečnice vám přinese radost a užitek.
Sklizeň slunečnicových semen
Slunečnice, ty krásné symboly léta s obřími žlutými květy, v sobě skrývají mnohem víc než jen pastvu pro oči. Ukrývají v sobě i chutné a zdravé překvapení – slunečnicová semínka. Ať už je znáte jako pochoutku k zobání, nebo jako surovinu do pečiva, jedno je jisté – jejich cesta od květu až k nám domů je fascinující. Sklizeň slunečnicových semen, ať už se jedná o semena slunečnice pěstované pro olej, nebo pro přímou konzumaci, je proces, který vyžaduje trpělivost a znalost správného načasování.
Kdy je ten správný čas? Slunečnice nám to dají jasně najevo. Jakmile okvětní lístky začnou opadávat a zadní strana květu se zbarví do hnědé, je čas na sklizeň. Semínka by měla být plná, tmavá a na dotek tvrdá. Existují dva hlavní způsoby sklizně. Prvním je klasické ruční sbírání, kdy se zralé květy odříznou a semínka se z nich vymlátí. Druhým způsobem je sklizeň pomocí kombajnu, která je běžná u velkoplošných pěstitelů.
Po sklizni je potřeba semínka správně usušit, aby se prodloužila jejich trvanlivost a zabránilo se vzniku plísní. Sušení probíhá nejčastěji přirozeně na slunci nebo v dobře větraných prostorách. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob sklizně a sušení, odměnou vám budou lahodná slunečnicová semínka plná chuti a zdravých látek.
Použití slunečnicových semen
Slunečnicová semínka, malá semena s obrovskou chutí, jsou oblíbenou pochoutkou po celém světě. Ale věděli jste, že kromě chroupání při sledování filmu mají i mnohem širší využití? Slunečnicová semínka jsou totiž nutriční elektrárnou plnou vitamínů, minerálů a zdravých tuků.
V kuchyni se dají využít na mnoho způsobů. Opečená a osolená semínka jsou skvělým doplňkem salátů, polévek nebo těstovin. Můžete je přidat do pečiva, müsli tyčinek nebo granoly pro extra křupavost a oříškovou chuť. Ze semínek se také vyrábí slunečnicový olej, který je oblíbený pro svou jemnou chuť a vysoký obsah vitamínu E.
Slunečnicová semínka nejsou jen pochoutkou pro nás, ale i pro ptáky. Naplňte jimi krmítko a pozorujte, jak si na nich pochutnávají sýkorky, vrabci a další opeření návštěvníci vaší zahrady.
A co takhle vyzkoušet slunečnicová semínka jako součást vaší kosmetické rutiny? Olej ze semen slunečnice je skvělý pro hydrataci pokožky a vlasů. Můžete ho použít přímo na pokožku nebo přidat pár kapek do vašeho oblíbeného krému.
Ať už si slunečnicová semínka vychutnáváte jen tak, nebo je používáte v kuchyni či pro krásu, jedno je jisté - tato malá semínka mají rozhodně co nabídnout.
Publikováno: 02. 07. 2024
Kategorie: zahrada