Sedmikráska chudobka: Modrý poklad do vaší zahrady

Sedmikráska Chudobka

Nenáročná kráska do každé zahrady

Hledáte rostlinu, která bude ozdobou vaší zahrady, ale zároveň vám nezabere příliš času na péči? Pak by vám mohla padnout do oka krásnoočko. Tato nenáročná trvalka, známá také pod latinským názvem Coreopsis, okouzlí svými zářivými květy, které připomínají sluníčka. Květy se objevují v průběhu celého léta a lákají do zahrady motýly a další užitečný hmyz. Krásnoočko se nejlépe daří na slunném stanovišti s propustnou půdou. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči, stačí ji občas zalít a odstranit odkvetlé květy, čímž podpoříte další kvetení. Krásnoočko se hodí do smíšených trvalkových záhonů, ale i do skalek nebo k lemování chodníčků. Existuje mnoho různých odrůd krásnoočka, které se liší barvou květů i vzrůstem. Vyberte si tu pravou pro vaši zahradu a užijte si záplavu barev bez starostí.

Pěstování a rozmnožování sedmikrásky

Sedmikrásky (Bellis perennis) patří mezi nenáročné trvalky, které se snadno pěstují a rozmnožují. Prospívá jim slunné stanoviště s dobře propustnou, mírně vlhkou půdou. Semínka se vysévají od června do srpna přímo na záhon, nebo je možné si předpěstovat sazeničky v pařeništi. Důležité je semínka nezasypávat zeminou, potřebují ke klíčení světlo.

Rostliny kvetou od jara do podzimu a vytvářejí bohaté koberce květů. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další kvetení. Sedmikrásky se snadno množí i dělením trsů, a to nejlépe na jaře nebo na podzim.

Druhy a odrůdy pro pestrobarevný trávník

Pestrobarevný trávník nemusí být jen snem. Místo jednotvárné zelené plochy můžete mít koberec plný barev a vůní. Stačí zvolit správné druhy a odrůdy rostlin. Oblíbenou volbou jsou například nízké druhy jetele, které potlačují růst plevele a na jaře krásně kvetou. Pro slunná místa se hodí například mateřídouška, která snese i sešlapávání. Naopak do stínu je ideální zběhovec plazivý s krásnými modrými květy. Nebojte se experimentovat a kombinovat různé druhy a barvy. Vytvoříte tak originální a oku lahodící trávník, který vám budou všichni závidět.

Sedmikráska jako léčivka a v kuchyni

Sedmikráska chudobka, drobná květinka s bílými či narůžovělými okvětními lístky, zdobí naše trávníky od jara do podzimu. Málokdo ale ví, že tato skromná kráska je i cennou léčivkou a dá se využít i v kuchyni. Sedmikráska obsahuje saponiny, třísloviny, flavonoidy a vitamin C, díky čemuž má protizánětlivé, dezinfekční a hojivé účinky. Čaj ze sedmikrásky pomáhá při kašli, bronchitidě a zahlenění, podporuje trávení a metabolismus. Zevně se sedmikráska používá na opruzeniny, ekzémy a drobná poranění. V kuchyni se dají využít květy i listy sedmikrásky. Květy se hodí do salátů, pomazánek, na ozdobu dezertů nebo do bylinkového másla. Listy mají lehce nahořklou chuť a dají se přidat do polévek, nádivek nebo smoothie.

Tipy pro zdravé a bohaté kvetení

Pro bohaté kvetení je zásadní dostatek světla. Umístěte rostliny na světlá místa, ale chraňte je před přímým sluncem, které by mohlo listy spálit. Pravidelná zálivka je základ, ale nepřehánějte to. Nechte substrát mezi zálivkami mírně proschnout, ať kořeny neuhnijí. Vhodné hnojivo dodá rostlinám potřebné živiny pro tvorbu květů. Vybírejte hnojivo určené pro kvetoucí rostliny a dodržujte návod na dávkování. Odstranění odkvetlých květů podpoří další kvetení. Rostlina tak nebude zbytečně vydávat energii na tvorbu semen. Nezapomínejte na správnou teplotu a vlhkost. Většina kvetoucích rostlin preferuje teploty kolem 20 °C a mírnou vlhkost vzduchu.

Publikováno: 06. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Lenka Ojínková

Tagy: sedmikráska chudobka | rostlina s modrými květy