Chutný chřest ze zahrady: Tipy pro pěstování

Asparagus

Chřest v české zahradě

Chřest, u nás známý také jako asparágus, je vytrvalá zelenina, která si v českých zahradách pomalu ale jistě získává své místo. Pěstování chřestu vyžaduje trochu trpělivosti, ale odměnou vám budou lahodné výhonky s jemnou chutí. Chřest vysazujeme na jaře nebo na podzim do hloubky asi 20 cm. Důležitá je dobře propustná půda a slunné stanoviště. V prvních letech po výsadbě chřest nesklízíme, abychom rostlinám dopřáli dostatek času na zakořenění a růst. Sklizeň začíná obvykle třetím rokem a trvá přibližně 6 týdnů. Chřest sklízíme, dokud jsou výhonky ještě uzavřené a pevné.

Chřest je nejen chutný, ale i zdravý. Obsahuje vitamíny C, E a K, kyselinu listovou a draslík. Je také nízkokalorický a má detoxikační účinky. V kuchyni ho můžeme upravovat na mnoho způsobů – vařit, dusit, grilovat nebo zapékat.

Výsadba a péče

Sázení rostliny se liší podle druhu a odrůdy. Vždy je ale důležité zvolit vhodné stanoviště a kvalitní substrát. Většina rostlin preferuje slunné stanoviště s dostatkem světla, ale některé druhy snesou i polostín. Substrát by měl být propustný, vzdušný a bohatý na živiny. Před samotnou výsadbou je vhodné substrát prokypřit a případně smíchat s kompostem. Rostlinu sázíme do předem připravené jamky, která je dostatečně hluboká a široká. Po zasazení rostlinu důkladně zalijeme.

Péče o rostlinu zahrnuje pravidelnou zálivku, hnojení a odstraňování plevele. Frekvence zálivky se liší podle druhu rostliny, ročního období a počasí. Obecně platí, že rostliny zaléváme tehdy, když je substrát suchý. Hnojíme pravidelně během vegetačního období, a to hnojivem určeným pro daný druh rostliny. Pravidelným odstraňováním plevele zabráníme konkurenci o živiny a světlo.

Chřestýš chřestí v chrástu, chřest mu chutná, chřest je zdravý, chřest nás baví.

Radomír Chřestový

Sklizeň a skladování

Ideální doba pro sklizeň se liší podle odrůdy a podmínek pěstování. Obecně platí, že plody by měly být zralé, ale ne přezrálé. Zralost poznáte podle barvy, vůně a konzistence. Zralé plody se snadno oddělují od stonku. Při sklizni buďte opatrní, abyste plody nepoškodili. Poškozené plody se rychleji kazí. Sklizené plody skladujte na chladném, suchém a temném místě. Některé druhy plodů můžete skladovat i v chladničce. Správným skladováním prodloužíte jejich trvanlivost a uchováte jejich chuť a aroma.

Chřest v kuchyni

Chřest je králem jarní zeleniny a v kuchyni se dá využít na mnoho způsobů. Jeho jemně nahořklá chuť se hodí do slaných i sladkých pokrmů. Nejoblíbenější úpravou chřestu je vaření v páře nebo v osolené vodě, ale skvěle chutná i grilovaný, pečený nebo smažený.

Bílý chřest se před tepelnou úpravou loupe, zelený chřest loupat nemusíte. Chřest se hodí do salátů, polévek, rizota, těstovin i k masu. Vyzkoušejte ho například v kombinaci s holandskou omáčkou, parmazánem, lososem nebo kuřecím masem.

Při nákupu chřestu vybírejte pevné a lesklé stonky s uzavřenými hlavičkami. Čerstvý chřest poznáte tak, že při zlomení stonku slyšíte jemné prasknutí.

Tipy a triky

Zde je pár tipů a triků, jak si usnadnit život:

Plánujte si čas. I krátký seznam úkolů vám pomůže udržet si přehled a efektivně využít den.

Dodržujte pitný režim. Mějte po ruce lahev s vodou a pravidelně pijte, i když nemáte pocit žízně.

Učte se nové věci. Zkuste nový recept, přečtěte si knihu na neznámé téma nebo se přihlaste na kurz.

Buďte aktivní. I krátká procházka nebo cvičení vám zlepší náladu a dodá energii.

Odpočívejte. Dopřejte si dostatek spánku a relaxujte aktivitami, které vás baví.

Nebojte se říct si o pomoc. Pokud se cítíte zahlceni, požádejte o pomoc rodinu, přátele nebo odborníky.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Lenka Ojínková

Tagy: asparagus | rostlina s listy