Zmijovka: Nenáročná kráska do vašeho domova

Zmijovka: Exotika do bytu

Zmijovka, latinsky Sansevieria, je oblíbená pokojová rostlina pocházející z tropických oblastí Afriky a Asie. Její obliba pramení z její nenáročnosti a odolnosti, díky čemuž je ideální i pro začátečníky. Existuje mnoho druhů zmijovky, lišící se tvarem, velikostí a barvou listů. Mezi nejznámější patří Sansevieria trifasciata, známá svými dlouhými, mečovitými listy s tmavě zelenými pruhy. Další oblíbenou variantou je Sansevieria cylindrica, která se pyšní válcovitými, vzpřímenými listy.

Zmijovka je sukulentní rostlina, což znamená, že dokáže ve svých listech zadržovat vodu. Díky této vlastnosti je odolná vůči suchu a nevadí jí občasné zapomenutí zálivky. Naopak, přelití by mohlo vést k hnilobě kořenů. Zmijovce se daří na světlém stanovišti, ale snese i polostín. Nemá ráda přímé slunce, které by mohlo popálit její listy.

Kromě estetické funkce je zmijovka ceněna i pro své vlastnosti čistící vzduch. Dokáže odstraňovat škodlivé látky jako formaldehyd, benzen a trichlorethylen. Díky tomu přispívá k zdravějšímu prostředí v bytě.

Péče o zmijovku je poměrně snadná. Zaléváme ji až ve chvíli, kdy je substrát suchý. V zimě zálivku omezíme. Hnojíme jednou měsíčně hnojivem na sukulenty. Přesazujeme ji až ve chvíli, kdy kořeny prorůstají odtokovými otvory.

Zmijovka je zkrátka ideální rostlinou pro všechny, kteří touží po zeleni v bytě, ale nemají čas na náročnou péči. Její krása a nenáročnost z ní dělají skvělého společníka do každého interiéru.

Nenáročná kráska

Zmijovka, latinsky Sansevieria, je ideální rostlinou pro všechny, kteří touží po zeleni v interiéru, ale zároveň na péči o rostliny nemají příliš času. Tato nenáročná kráska pochází z Afriky a Asie a pyšní se dlouhými, tuhými listy s výraznou kresbou. Existuje mnoho druhů zmijovky, lišících se tvarem, barvou i velikostí listů. Mezi nejoblíbenější patří Sansevieria trifasciata 'Laurentii' se žlutě lemovanými listy, Sansevieria cylindrica s válcovitými listy nebo Sansevieria 'Hahnii' s kompaktním růstem a trojúhelníkovitými listy.

Zmijovka je nenáročná na světlo a zálivku. Dobře snáší i stinnější stanoviště, přímé slunce by jí ale mohlo popálit listy. Zaléváme ji až ve chvíli, kdy je substrát zcela suchý. V zimě zálivku omezíme na minimum. Zmijovka je odolná vůči suchému vzduchu, proto ji nemusíme rosit. Naopak přemokření nesnáší a mohlo by dojít k uhnívání kořenů.

Tato odolná rostlina je skvělou volbou i pro začátečníky. Nejenže zkrášlí váš domov, ale také čistí vzduch od škodlivin. Dokonce i NASA ji zařadila na seznam rostlin, které efektivně odstraňují z ovzduší toxiny. Pokud hledáte nenáročnou, ale přesto atraktivní rostlinu do vašeho bytu, zmijovka je tou pravou volbou.

Druhy zmijovky

Zmijovka, latinsky Amorphophallus, je rod rostlin s více než 200 druhy. Pochází z tropických a subtropických oblastí Afriky, Asie a Oceánie. Tyto rostliny jsou známé svými neobvyklými květy, které často vydávají silný zápach. Mezi nejznámější druhy patří:

Zmijovka titánská (Amorphophallus titanum) je proslulá svým gigantickým květenstvím, které může dosahovat výšky až tří metrů. Kvete jen zřídka a po dobu pouhých 72 hodin. Vydává silný zápach připomínající hnijící maso, čímž láká opylovače, jako jsou mrchožraví brouci.

Zmijovka proměnlivá (Amorphophallus konjac) je menší než zmijovka titánská, ale i tak dorůstá úctyhodných rozměrů. Její květenství může dosahovat výšky až 1,5 metru. I ona láká opylovače zápachem, který připomíná hnijící ryby.

Zmijovka dlanitá (Amorphophallus paeoniifolius) je o něco menší druh, který se pěstuje pro své jedlé hlízy. Ty se konzumují v mnoha asijských zemích.

Zmijovka bulbifer (Amorphophallus bulbifer) je menší druh, který se vyznačuje tím, že na bázi listů vytváří malé cibulky. Ty slouží k vegetativnímu rozmnožování.

Pěstování zmijovky není náročné, ale vyžaduje určité znalosti. Rostliny potřebují teplé a vlhké prostředí s dostatkem světla. Substrát by měl být dobře propustný a bohatý na živiny.

Ideální stanoviště

Zmijovka, latinsky Amorphophallus, pochází z tropických oblastí Afriky, Asie a Austrálie. Aby tato exotická kráska prospívala i u vás doma, je potřeba jí dopřát podmínky podobné těm, na které je zvyklá ze své domoviny. Zmijovka miluje světlo, ale pozor, přímé sluneční paprsky by jí mohly popálit listy. Ideální je pro ni rozptýlené světlo, například na parapetu okna orientovaného na východ nebo západ. Teplota je dalším důležitým faktorem. Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, zmijovce vyhovuje běžná pokojová teplota okolo 20-25 °C. V zimě, kdy rostlina odpočívá, snese i teploty okolo 15 °C, ale nikdy by neměla klesnout pod 12 °C. Co se týče zálivky, zmijovka má ráda vlhko, ale nesnáší přemokření. Substrát by měl být stále mírně vlhký, ale nikdy ne promočený. V zimě zálivku omezte na minimum. Pro zdárný růst a kvetení je důležité zmijovku pravidelně přihnojovat. Během vegetace jí dopřejte hnojivo pro pokojové rostliny jednou za 14 dní. V zimě hnojení vynechejte.

Zálivka a hnojení

Zmijovka, známá také pod latinským názvem Sansevieria, je nenáročná rostlina, která snese i méně zkušenou ruku pěstitele. I když se o ní říká, že přežije skoro všechno, správná zálivka a hnojení zajistí, že bude vaše zmijovka zdravá a krásná. Zmijovka pochází z Afriky a je zvyklá na sušší podmínky. Proto je důležité ji nepřelévat. Zaléváme ji až ve chvíli, kdy je substrát kompletně suchý. V praxi to znamená zalít zmijovku jednou za 14 dní až 3 týdny v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu. V zimě, kdy je růst rostliny zpomalený, zálivku ještě omezíme. Přelití zmijovce škodí a může vést k hnilobě kořenů. Raději si před zalitím zkontrolujte prstem vlhkost substrátu. Pokud je substrát i ve spodní části květináče suchý, můžete zalít. Zmijovka nepotřebuje ani časté hnojení. Stačí ji přihnojit jednou měsíčně během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Použijte hnojivo na zelené rostliny, které je bohaté na dusík. V zimě hnojení omezte nebo úplně vynechejte. Při dodržení těchto zásad se vaše zmijovka odvděčí krásnými, pevnými listy a stane se nepřehlédnutelnou ozdobou vašeho domova.

Množení a přesazování

Zmijovka, latinsky Zamioculcas zamiifolia, je nenáročná pokojová rostlina, která se množí poměrně snadno. Nejjednodušší metodou je množení řízky z listů. Stačí odlomit zdravý list, nechat ho den dva zaschnout a poté ho zapíchnout do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem. Substrát udržujte mírně vlhký a umístěte řízek na světlé místo bez přímého slunce. Zakořenění trvá obvykle několik týdnů až měsíců, buďte proto trpěliví.

Kromě řízků z listů lze zmijovku množit i dělením trsů při přesazování. Dospělou rostlinu opatrně vyjměte z květináče a rozdělte ji na menší trsy s vlastními kořeny. Každý trs zasaďte do samostatného květináče s vhodným substrátem.

Přesazování zmijovky se provádí zhruba jednou za dva až tři roky, vždy na jaře. Zvolte květináč o něco větší, než je ten stávající. Na dno květináče nasypte drenážní vrstvu z keramzitu nebo kamínků, aby se zabránilo přemokření kořenů. Použijte substrát pro pokojové rostliny s dobrou propustností. Po přesazení zmijovku důkladně zalijte a umístěte ji na původní stanoviště.

Časté choroby a škůdci

Zmijovka, latinsky Zamioculcas zamiifolia, je naštěstí poměrně odolná rostlina. Přesto se ale i na ní můžou vyskytnout nějaké ty neduhy. Pojďme se podívat na ty nejčastější.

Žloutnutí listů je asi nejběžnější problém. Většinou je na vině přelití. Zmijovka má ráda vlhko, ale nesnáší, když má "mokré nohy". Před další zálivkou proto vždycky zkontrolujte substrát, jestli už proschnul. Žloutnutí ale může signalizovat i nedostatek živin, vzácněji pak napadení škůdci.

Hnědé skvrny na listech můžou mít hned několik příčin. Suchý vzduch, spálení od sluníčka, nebo naopak prochladnutí. Zkontrolujte, jestli vaše zmijovka nestojí na průvanu nebo příliš blízko topení.

Mezi škůdce, kteří si rádi smlsnou na zmijovce, patří svilušky, puklice a vlnatky. Proti těmto nezvaným hostům pomůže mechanické odstranění (např. vatovou tyčinkou namočenou v lihu) a případně i postřik insekticidem.

A co dělat, když už je vaše zmijovka ve špatném stavu? Nezoufejte! I zdánlivě mrtvou rostlinu se dá často ještě zachránit. Zkontrolujte kořeny. Pokud jsou pevné a světlé, je velká šance, že se rostlina vzpamatuje. Odstraňte všechny poškozené části, přesaďte zmijovku do nového substrátu a dopřejte jí trochu té péče a lásky.

Zmijovka a domácí mazlíčci

Zmijovka, známá také pod latinským názvem Zamioculcas zamiifolia, je oblíbenou pokojovou rostlinou pro svou nenáročnost a atraktivní vzhled. Její lesklé, tmavě zelené listy dodají eleganci každému interiéru. Nicméně, pro majitele domácích mazlíčků je důležité vědět, že zmijovka obsahuje látky, které mohou být pro zvířata toxické.

Všechny části rostliny, včetně listů, stonků a kořenů, obsahují šťavelan vápenatý. Požití jakékoli části zmijovky může u psů, koček, ale i menších zvířat, jako jsou králíci nebo morčata, vyvolat zdravotní potíže. Mezi příznaky otravy patří podráždění dutiny ústní a trávicího traktu, slinění, zvracení, průjem, a v závažnějších případech i potíže s dýcháním.

Pokud máte podezření, že váš mazlíček pozřel část zmijovky, je důležité okamžitě kontaktovat veterináře. Rychlá reakce může výrazně ovlivnit průběh a závažnost otravy.

I když je zmijovka krásná rostlina, pro majitele domácích mazlíčků je vhodné zvážit její umístění. Doporučuje se ji umístit mimo dosah zvířat, například na vysokou polici nebo do závěsného květináče. Alternativou je zvolit jiný druh rostliny, který je pro zvířata bezpečný.

Pamatujte, že bezpečnost vašich mazlíčků je vždy na prvním místě.

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Lenka Ojínková

Tagy: zmijovka | druh rostliny