Zimolez: Voňavá krása do vaší zahrady

Zimolez

Zimolez: krása a vůně

Zimolez, česky nazývaný také růže z Jericha, je oblíbenou popínavou rostlinou, která zkrášluje pergoly, ploty a zdi svými vonnými květy. Existuje mnoho druhů zimolezu, od opadavých po stálezelené, s květy v různých barvách, od bílé a žluté po růžovou a červenou. Vůně květů je obzvláště intenzivní večer a v noci, čímž láká noční motýly k opylení.

Zimolez patří do čeledi zimolezovitých (Caprifoliaceae) a zahrnuje okolo 180 druhů. Původem je z mírného pásma severní polokoule, přičemž největší druhová rozmanitost se nachází v Číně. V České republice se běžně pěstuje zimolez obecný (Lonicera caprifolium) a zimolez japonský (Lonicera japonica).

Pěstování zimolezu není náročné. Preferuje slunné stanoviště s propustnou, mírně vlhkou půdou. Pravidelný řez po odkvětu zajistí bohaté kvetení v dalším roce. Některé druhy zimolezu, jako například zimolez kamčatský (Lonicera caerulea), plodí jedlé plody s vysokým obsahem vitamínů.

Druhy zimolezu pro vaši zahradu

Zimolez, latinsky Lonicera, je rod rostlin s více než 180 druhy. Tyto opadavé nebo stálezelené keře a liány pocházejí z mírného pásma severní polokoule. Pro svou krásu a nenáročnost si zimolezy získaly oblibu v zahradách po celém světě. Existuje mnoho druhů zimolezu, které se liší tvarem, barvou květů a plodů, ale i nároky na pěstování.

Mezi nejoblíbenější druhy patří zimolez obecný (Lonicera xylosteum), který kvete žlutě a jeho plody jsou červené bobule. Dalším oblíbeným druhem je zimolez japonský (Lonicera japonica), který je známý svými vonnými bílými květy, které se později zbarvují do žluta. Pro svůj bujný růst se často používá jako popínavá rostlina. Zimolez tatarský (Lonicera tatarica) je nenáročný druh s růžovými květy, který se hodí i do živých plotů. Pokud hledáte zimolez s jedlými plody, pak je pro vás ideální zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica). Jeho plody, tzv. kamčatské borůvky, jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty.

Při výběru zimolezu do vaší zahrady je důležité zvážit jeho velikost, tvar, barvu květů a plodů, ale i nároky na pěstování. Některé druhy preferují slunná stanoviště, jiné zase stín. Důležitá je také kvalita půdy a zálivka.

Zimolez, s tvými květy sladkými jako letní noc, jsi důkazem, že i v přírodě se krása snoubí s opojností.

Hana Novotná

Výsadba a péče o zimolez

Zimolez, známý také jako kamčatská borůvka, je nenáročný keř, který se skvěle hodí do našich zahrad. Pro jeho zdárný růst a bohatou úrodu je důležité zvolit správné stanoviště a dodržovat základní pravidla péče. Zimolez preferuje slunné stanoviště s mírným polostínem. Půda by měla být kyselá až neutrální, dobře propustná a bohatá na humus. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo rašelinu. Zimolez sázíme na podzim nebo brzy na jaře. Rostliny umístíme do sponu 1,5 až 2 metry od sebe. Po výsadbě je důležité zimolez důkladně zalít a udržovat půdu vlhkou. Během vegetace zimolez pravidelně zaléváme, a to zejména v období sucha. Hnojíme dvakrát ročně – na jaře hnojivem s vyšším obsahem dusíku a po sklizni hnojivem s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Zimolez nevyžaduje pravidelný řez. Stačí na jaře odstranit staré, poškozené nebo nemocné větve. Pro udržení kompaktního tvaru keře můžeme po sklizni provést mírný tvarovací řez. Zimolez je odolný vůči chorobám a škůdcům. Přesto se na něm mohou vyskytnout mšice nebo padlí. V případě napadení použijeme vhodný insekticid nebo fungicid.

Prořezávání a tvarování zimolezu

Zimolez je nenáročná popínavá rostlina, která s trochou péče dokáže zkrášlit vaši zahradu bohatými květy a později i plody. Pro udržení zdravého růstu a bohatého kvetení je důležité zimolez pravidelně prořezávat a tvarovat. Existují dva hlavní druhy zimolezu: popínavý a keřovitý. Prořezávání se liší v závislosti na druhu a věku rostliny.

Mladé popínavé zimolezy po výsadbě seřízněte, abyste podpořili větvení. U starších rostlin odstraňte odumřelé, slabé nebo křížící se větve. Zaměřte se na prosvětlení koruny, aby se ke všem částem rostliny dostalo dostatek světla a vzduchu. Řez provádějte po odkvětu, nejlépe na konci léta nebo začátkem podzimu. Keřovité zimolezy nevyžadují tak intenzivní řez. Postačí, když na jaře odstraníte odumřelé a poškozené větve a zkrátíte ty, které příliš vyčnívají.

Při prořezávání používejte vždy ostré a čisté nástroje, abyste zabránili šíření chorob. Po řezu je vhodné rostlinu pohnojit a důkladně zalít. Správným prořezáváním a tvarováním zajistíte, aby váš zimolez prospíval a zdobil vaši zahradu po mnoho let.

Škůdci a choroby zimolezu

Zimolez je obecně odolný keř, ale i tak ho můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, které sají šťávu z mladých výhonků a způsobují jejich deformaci. Proti nim můžeme bojovat postřikem z kopřivového výluhu nebo mýdlové vody. Dalším nepříjemným škůdcem je sviluška chmelová, která způsobuje žloutnutí a opadávání listů. V boji proti ní pomáhá pravidelné rosení rostlin a použití dravého roztoče.

Srovnání vlastností běžných druhů zimolezu
Druh Barva květů Doba květu Výška (m)
Zimolez obecný (Lonicera xylosteum) Žlutobílá Květen - červen Až 3
Zimolez japonský (Lonicera japonica) Bílá, později žlutá Červen - září Až 10

Zimolez může být napaden i houbovými chorobami, jako je padlí nebo skvrnitost listů. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech a může vést k jejich deformaci. Skvrnitost listů se projevuje hnědými skvrnami na listech a může vést k jejich opadávání. Proti houbovým chorobám pomáhá prevence, jako je vzdušné stanoviště a nepřehnojování dusíkem. V případě napadení je nutné použít fungicidní přípravky. Pravidelná kontrola rostlin a včasný zásah proti škůdcům a chorobám je důležitý pro zdravý růst a bohatou úrodu plodů zimolezu.

Zimolez jako živý plot

Zimolez, česky nazývaný také růže z Jericha, je oblíbenou volbou pro živé ploty díky své nenáročnosti, rychlému růstu a krásným květům. Existuje mnoho druhů zimolezu, některé jsou opadavé, jiné stálezelené, a liší se také barvou květů a plodů. Pro živý plot se hodí zejména bujně rostoucí druhy, jako je zimolez obecný (Lonicera xylosteum) s bílými květy a červenými plody, nebo zimolez tatarský (Lonicera tatarica) s růžovými květy. Zimolez je nenáročný na půdu a stanoviště, snese i polostín. Pro hustý živý plot je vhodné vysazovat rostliny ve vzdálenosti 50-80 cm od sebe. Zimolez nevyžaduje pravidelný řez, ale pro udržení tvaru a kompaktnosti je vhodné ho po odkvětu sestříhat. Kromě estetické funkce poskytuje živý plot ze zimolezu také úkryt pro ptáky a hmyz. Jeho květy lákají včely a další opylovače, čímž přispívá k biodiverzitě zahrady. Navíc jsou plody některých druhů zimolezu jedlé a mají sladkokyselou chuť.

Zimolez v kuchyni a léčitelství

Zimolez, známý také jako Lonicera, je rod rostlin s krásně vonícími květy, které lákají včely a motýly. Existuje přes 180 druhů zimolezu, ať už ve formě popínavých nebo vzpřímených keřů. V České republice se nejčastěji setkáváme se zimolezem obecným (Lonicera xylosteum) a zimolezem tatarským (Lonicera tatarica). Zatímco plody většiny druhů zimolezu jsou mírně jedovaté, existují i výjimky s jedlými plody, jako je například zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica).

V kuchyni se využívají především plody jedlých druhů zimolezu. Mají sladkokyselou chuť a vysoký obsah vitamínů C a B. Dají se konzumovat čerstvé, ale častěji se z nich připravují marmelády, džemy, šťávy nebo víno. Květy zimolezu se používají k aromatizování čajů a dezertů.

V lidovém léčitelství se zimolez používá po staletí. Obsahuje antioxidanty a má protizánětlivé účinky. Odvar z květů zimolezu se tradičně používá při nachlazení, kašli a bolestech v krku. Plody zimolezu se používají pro podporu imunity a trávení. Před užíváním zimolezu pro léčebné účely je vždy vhodné poradit se s lékařem.

Publikováno: 16. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Kristýna Vavřinec

Tagy: zimolez | druh rostliny