Záhadný bažant obecný: Pestrý pták na vaší zahradě

Bažant Obecný

Popis bažanta obecného

Bažant obecný (Phasianus colchicus) je velký a nápadný pták, který patří do čeledi bažantovitých. Samec bažanta má výrazné zbarvení s pestrou šupinovitou kresbou na peří, dlouhý ocasní pruh a charakteristický hřeben na hlavě. Samice jsou skromnějšího zbarvení, převážně hnědé s tmavými pruhy. Bažanti dorůstají délky kolem 70-90 cm a váhy okolo 1-2 kg. Jejich hlasité kokrhání je typické zejména během období páření a teritoriálního chování. Tito ptáci jsou dobře adaptovaní na různorodá prostředí, od lesů a polí po parky a zahrady, kde se mohou snadno přizpůsobit potravním i životním podmínkám.

Biologie a chování

Bažant obecný (Phasianus colchicus) je středně velký pták patřící do čeledi bažantovitých. Samec dosahuje délky těla až 90 cm, zatímco samice je o něco menší. Vyznačuje se pestrou šupinatou kresbou na peří, dlouhým ocasem a výrazným hřebenem na hlavě. Bažanti jsou běžní ve volné přírodě, ale také se často vyskytují v lidských sídlištích.

Tito ptáci jsou všežravci a jejich potrava se skládá ze semen, bobulí, hmyzu a dalšího drobného živočišného materiálu. Jsou aktivní převážně ve dne a svůj čas tráví hledáním potravy a pářením. Samec bažanta obecného je známý svým charakteristickým kokrháním během období rozmnožování, které probíhá na jaře.

Co se týče chování, bažanti jsou společenské ptáci a často žijí ve skupinách nazývaných hejna. Samec si vybudoval teritorium, které brání před ostatními samci. Během období páření samec vykonává složité taneční rituály a exhibice pro samici s cílem zaujmout ji.

Bažanti jsou migrující ptáci a mohou putovat na delší vzdálenosti za účelem nalezení vhodného místa k rozmnožování. Jejich hnízda jsou umístěna na zemi mezi hustou vegetací nebo keři a samice snese obvykle 8-12 vajec.

Celkově lze říci, že bažant obecný je fascinujícím ptákem s bohatým biologickým chováním, které ho činí zajímavým objektem pozorování jak v divočině, tak i ve vaší zahradě.

Přínos bažanta v zahradě

Přestože bažanti mohou být považováni za divoké ptactvo, mají své místo i v zahradách. Jejich přítomnost může přinést několik výhod pro zahradníky. Bažanti jsou známí tím, že se živí hmyzem a malými hlodavci, což může pomoci snížit jejich populaci v okolí zahrady. Díky svému potravnímu spektru také pomáhají udržovat rovnováhu ekosystému v zahradě. Navíc jsou bažanti krásným a pestrým doplňkem do zahradní krajiny, který může obohatit estetický dojem prostoru.

Jak přilákat bažanty do zahrady

Existuje několik způsobů, jak přilákat bažanty do zahrady. Jedním z nich je poskytnutí vhodného prostředí k jejich životu - bažanti preferují otevřené prostranství s dostatkem travnatých ploch a keřů. Důležité je také zajistit jim potravu, kterou tvoří semena, hmyz a rostliny. Krmítka s obilím nebo semeny mohou být lákadlem pro tyto pestrobarevné ptáky. Dále je možné vysazovat rostliny jako je jetel či slunečnice, které jsou oblíbenými zdroji potravy bažantů. Při plánování zahrady je dobré myslet i na úkryty pro bažanty, jako jsou keře nebo hustší porosty trávy, kde se mohou skrývat před predátory.

Ochrana bažantů v prostředí zahrady

Ochrana bažantů v prostředí zahrady je důležitá pro udržení této krásné dravé zvěře na našich pozemcích. Abyste podpořili přítomnost bažantů ve vaší zahradě, je důležité zajistit dostatečný prostor pro jejich pohyb a úkryt. Zabráněte nadměrnému používání pesticidů, které mohou ovlivnit potravní zdroje bažantů. Dbejte na to, aby ve vaší zahradě byly k dispozici vhodné rostliny a semena, která poskytnou potravu těmto ptákům. Kromě toho je nutné minimalizovat rušivé faktory, jako jsou hluk či neustálý pohyb osob v okolí, aby se bažanti cítili v bezpečí a klidu. S dodržováním těchto jednoduchých opatření můžete pomoci ochraně bažantů v prostředí vaší zahrady.

Zajímavosti o bažantovi obecném

Bažant obecný (Phasianus colchicus) je pestrý pták, který se vyskytuje nejen v divočině, ale i na zahradách. Tito elegantní ptáci mají zajímavé chování - samec bažanta, nazývaný kohout, se pyšní nádherným zbarvením peří a dlouhým ocasem. Během období páření kohouti vykonávají složité taneční rituály a hlasitě kokrhají. Bažanti jsou velmi plachí ptáci a dobře si pamatují své teritorium.

Zajímavostí o bažantu obecném je fakt, že jsou schopni překonat velké vzdálenosti během migrace. Jejich trasy mohou být dlouhé až několik set kilometrů. Tito ptáci jsou také známí svou schopností skvěle se maskovat v prostředí díky jejich zbarvení. Bažanti mají také vynikající sluch a zrak, což jim pomáhá při odhalování potenciálních nebezpečí.

Další zajímavostí je, že bažanti jsou sociální ptáci a často žijí ve skupinách nazývaných hejna. Tyto hejna mohou být smíšená s různými druhy bažantů nebo jinými druhy ptáků. Bažanti jsou také známí tím, že mají rádi semena, bobule a hmyz, což je důležité brát v úvahu při krmení těchto krásných ptáků na vaší zahradě.

Publikováno: 13. 03. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Kristýna Vavřinec

Tagy: bažant obecný | pták