Trápí vás refluxní choroba jícnu? Víme jak na ni!

Refluxní Choroba Jícnu

Příznaky refluxní choroby jícnu

Pálící žáha je nejčastějším příznakem refluxní choroby jícnu. Pocit pálení se obvykle objevuje po jídle a může vystřelovat až do krku. Dalšími častými příznaky jsou regurgitace kyselého obsahu žaludku do úst, potíže s polykáním, bolest na hrudi, chronický kašel, chrapot, pocit knedlíku v krku a zánět dutin. U některých pacientů se refluxní choroba jícnu projevuje i astmatem, zánětem průdušek nebo zubní erozí. Pokud se u vás tyto příznaky objevují pravidelně, je důležité navštívit lékaře.

Příčiny a rizikové faktory

Existuje mnoho faktorů, které mohou přispívat k rozvoji daného problému. Mezi běžné příčiny patří genetická predispozice, faktory prostředí, jako je vystavení určitým chemikáliím nebo toxinům, a životní styl, včetně stravy, cvičení a užívání návykových látek. Mezi další rizikové faktory patří věk, pohlaví, etnická příslušnost a rodinná anamnéza. Je důležité si uvědomit, že přítomnost jednoho nebo více rizikových faktorů neznamená, že se u dané osoby problém rozvine, ale zvyšuje se tím pravděpodobnost jeho výskytu.

Diagnostika refluxu jícnu

Gastroenterolog diagnostikuje reflux jícnu na základě vašich příznaků a anamnézy. Pro potvrzení diagnózy a vyloučení jiných onemocnění může lékař doporučit další vyšetření. Mezi ně patří gastroskopie, při které se zavede tenká ohebná trubice s kamerou do jícnu, žaludku a dvanáctníku. Dále se provádí 24hodinová pH metrie jícnu, která měří kyselost v jícnu po dobu 24 hodin. Méně často se používá jícnová manometrie, která měří tlak a pohyblivost svalů jícnu. Váš lékař s vámi probere, která vyšetření jsou pro vás nejvhodnější.

Léčba a změna životního stylu

V současné době neexistuje žádný lék, který by dokázal vyléčit Alzheimerovu chorobu. Existují však léky a terapie, které mohou zmírnit příznaky a zpomalit progresi onemocnění. Lékař vám může předepsat léky, které zlepšují paměť, myšlení a každodenní fungování.

Kromě léků je důležitá i změna životního stylu. Pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty a duševní aktivita, jako je čtení, luštění křížovek nebo učení se novým věcem, mohou mít pozitivní vliv na mozek a zpomalit rozvoj demence.

Důležitá je také sociální interakce a podpora blízkých. Zapojení do společenských aktivit a kontakt s přáteli a rodinou pomáhá udržovat duševní svěžest a pohodu.

Tipy pro zvládání refluxu

Zbavte se zlozvyků, které dráždí váš jícen, jako je alkohol, kouření a tučná jídla. Jezte menší porce, ale častěji, a dopřejte si dostatek času na jídlo. Po jídle si dopřejte krátkou procházku, ale vyhněte se intenzivnímu cvičení. Spěte s hlavou a hrudníkem mírně zvednutými, abyste zabránili nočnímu refluxu. Vyhněte se těsnému oblečení, které by mohlo tlačit na váš žaludek. Pokud máte nadváhu, zkuste zhubnout, abyste snížili tlak na váš žaludek. A nezapomeňte na dostatek spánku a relaxace – stres může zhoršovat příznaky refluxu.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud se vaše příznaky nezlepší do několika dnů nebo se zhorší, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte potíže s dýcháním, máte silnou bolest na hrudi, máte vysokou horečku, která neklesá, máte ztuhlý krk, máte silnou bolest hlavy, máte zmatenost, máte necitlivost nebo slabost končetin, máte krvavý kašel nebo zvracíte krev. Včasná lékařská pomoc může pomoci předejít komplikacím a urychlit zotavení.

Publikováno: 01. 06. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Tadeáš Pokorný

Tagy: refluxní choroba jícnu | onemocnění jícnu