Rozrazil: Barevný klenot do vaší zahrady

Rozrazil

Druhy rozrazilu vhodné pro pěstování

Rozrazil nás okouzlí nejen krásou květů, ale i rozmanitostí druhů. Pro pěstování na zahradě se hodí hned několik z nich. Oblíbený je rozrazil klasnatý s modrofialovými klasy květů, který se pyšní dlouhou dobou kvetení. Pro skalky je jako stvořený nízký rozrazil rozprostřený, který vytváří kompaktní polštáře obsypané modrými kvítky. Pokud toužíte po něčem netradičním, vsaďte na rozrazil velkokvětý s výraznými růžovými květy. Pěstovat můžete i rozrazil lékařský, který je známý svými léčivými účinky. Ať už si vyberete jakýkoli druh, rozrazil vám zaručeně přinese do zahrady spoustu barev a radosti.

Stanoviště a půda pro rozrazil

Rozrazil je vděčná a odolná trvalka, která se spokojí s různými podmínkami. Nejlépe se mu ale daří na slunném stanovišti nebo v mírném polostínu. Co se týče půdy, preferuje propustnou, hlinitopísčitou zeminu s dostatkem živin. Dobře snáší i sušší podmínky, ale v období růstu a kvetení ocení pravidelnou zálivku. Půdu je vhodné obohatit o kompost, aby měla dostatek živin.

Výsadba a péče o rozrazil

Rozrazil preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín. Půda by měla být dobře propustná, hlinitopísčitá s dostatkem živin. Vysazujeme jej na jaře nebo na podzim. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem. Rozrazil sázíme do hloubky asi 10 cm a vzdálenost mezi rostlinami by měla být 20-30 cm. Po výsadbě rostliny důkladně zalijeme.

Během vegetace rozrazil pravidelně zaléváme, zejména v období sucha. Pro bohatší kvetení je vhodné rostliny přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy, čímž podpoříme další kvetení. Na podzim po odkvětu rostliny seřízneme asi 10 cm nad zemí. Rozrazil je mrazuvzdorný, ale v chladnějších oblastech je vhodné jej na zimu chránit chvojím.

Množení rozrazilu na zahradě

Rozrazil se na zahradě množí snadno a to hned několika způsoby. Nejjednodušší je dělení trsů, které se provádí na jaře nebo na podzim. Vhodné je rozdělit starší rostliny na menší trsy s dostatkem kořenů. Další možností je množení pomocí řízků. Řízky odebíráme v létě z mladých výhonů a sázíme je do vlhkého substrátu. Rozrazil se dá množit i semeny, ale je to zdlouhavější proces. Semena se vysévají na jaře do skleníku nebo pařeniště.

Choroby a škůdci rozrazilu

Rozrazily jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, které vysávají rostlinné šťávy a způsobují deformaci listů. Na jejich likvidaci pomůže postřik insekticidem. Dalším problémem může být padlí, houbová choroba projevující se bílým povlakem na listech. Zde pomůže preventivní ošetření fungicidem a odstraňování napadených částí rostlin. V příliš vlhkém prostředí se může vyskytnout i plíseň šedá, která způsobuje hnědé skvrny a hnilobu. Důležitá je prevence v podobě vzdušného stanoviště a zálivky k rostlině, ne na listy.

Rozrazil v zahradních kompozicích

Rozrazil je skvělou volbou pro obohacení zahradních kompozic. Jeho pestrobarevné květy, kvetoucí od jara do podzimu, vnesou do zahrady svěží nádech. Nízké druhy rozrazilu, jako je rozrazil lékařský, se uplatní na skalkách a okrajích záhonů. Vyšší druhy, například rozrazil klasnatý, vyniknou ve smíšených trvalkových záhonech. Rozrazil preferuje slunná stanoviště a propustnou půdu. Dobře se kombinuje s jinými trvalkami, jako jsou pivoňky, růže nebo okrasné trávy. Pro udržení kompaktního tvaru je vhodné rostliny po odkvětu seříznout.

Publikováno: 02. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Kristýna Vavřinec

Tagy: rozrazil | druh rostliny