Pískavice: Nenáročná kráska do vaší zahrady
Pískavice na zahradě
Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) je jednoletá bylina pěstovaná pro aromatická semena s chutí podobnou javorovému sirupu. Semena se používají jako koření a v tradiční medicíně. Pěstování pískavice je nenáročné. Semena se vysévají přímo na záhon od dubna do května. Rostlina preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Během vegetace je vhodné pískavici pravidelně zalévat a odplevelovat. Sklizeň semen probíhá od srpna do září, kdy lusky zežloutnou a semena ztmavnou. Pískavice je nejen užitečná, ale i dekorativní. Žluté květy lákají včely a další opylovače.
Pěstování pískavice
Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) je jednoletá bylina, která se pěstuje pro svá aromatická semena. Ta se používají jako koření a mají i léčivé účinky. Pěstování pískavice je poměrně snadné a zvládne ho i začátečník. Semena se vysévají přímo na záhon od dubna do května. Pískavice má ráda slunné stanoviště a propustnou půdu. Během vegetace je potřeba rostliny pravidelně zalévat a odplevelovat. Semena se sklízí v srpnu a září, kdy lusky zežloutnou a začnou se otevírat. Pískavice je odolná vůči chorobám a škůdcům.
Péče o pískavici
Pískavice je nenáročná bylina, která se snadno pěstuje i v našich podmínkách. Semínka sejeme od března do května přímo na záhon do řádků vzdálených asi 20 cm. Pískavice má ráda slunné stanoviště a propustnou, hlinitopísčitou půdu. Během vegetace ji pravidelně zaléváme a plejeme.
Rostlina je odolná vůči chorobám a škůdcům, takže není potřeba žádná speciální ochrana. Listy pískavice můžeme sklízet postupně, jak rostlina roste. Semena se sbírají v srpnu a září, kdy lusky zežloutnou a začnou se otevírat. Pískavice je skvělým zdrojem vitamínů a minerálů a má blahodárné účinky na trávení, kojení i hladinu cukru v krvi.
Sklizeň a použití
Ideální doba pro sběr závisí na tom, jakou část rostliny chceme využít a k jakému účelu. Obecně platí, že listy sbíráme před rozkvětem, kdy obsahují nejvíce silic a aktivních látek. Květy se sbírají za slunečného počasí, nejlépe dopoledne, kdy jsou plně rozvité. Kořeny a oddenky se naopak vykopávají na podzim, po odumření nadzemní části rostliny. Sušení by mělo probíhat rychle a šetrně, nejlépe v tenkých vrstvách na stinném a vzdušném místě. Správně usušené bylinky si zachovají svou barvu, vůni a chuť. Použití bylin je rozmanité a závisí na konkrétním druhu. Některé bylinky se hodí k přípravě čajů a nálevů, jiné se přidávají do koupelí, mastí a obkladů. Mnoho bylin má blahodárné účinky na lidské zdraví a používají se v lidovém léčitelství. Před užíváním bylin je však vždy vhodné poradit se s odborníkem, zejména v případě těhotenství, kojení nebo užívání léků.
Publikováno: 10. 06. 2024
Kategorie: zahrada