Okouzlující mečíky: Jak na pěstování krále letniček?

Mečík

Mečík: Pýcha zahrady

Mečíky, latinsky Gladioly, jsou skutečnými králi letních záhonů. Jejich majestátní vzpřímené stonky nesou řady nádherných květů v široké škále barev od sněhově bílé přes růžovou, žlutou a oranžovou až po temně fialovou a červenou. Existují i odrůdy s dvoubarevnými květy. Díky této rozmanitosti si každý zahradník najde svůj oblíbený druh. Mečíky pocházejí z Afriky a jižní Evropy a do Evropy se dostaly v 17. století. Pěstování mečíků není náročné, vyžadují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Hlízy se sází na jaře po posledních mrazech a na podzim se po odkvětu a zavadnutí listů ze země vyjímají a uskladňují na suchém a chladném místě. Mečíky jsou nejen krásné na zahradě, ale i ve váze, kde vydrží dlouho svěží.

Pěstování mečíků krok za krokem

Mečíky, tyto královské květiny s pestrými barvami, rozzáří každou zahradu. Pěstování mečíků není složité, ale vyžaduje dodržování několika základních kroků. Hlízy mečíků sázíme na jaře, ideálně od dubna do května, kdy už nehrozí mrazy. Před výsadbou je vhodné hlízy namočit na pár hodin do vody, aby se nastartoval jejich růst. Důležité je zvolit pro mečíky slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Hlízy sázíme do hloubky asi 10-15 cm a vzdálenost mezi nimi by měla být minimálně 15 cm. Během vegetace mečíky pravidelně zaléváme, a to zejména v období sucha. Pro bohaté kvetení je vhodné mečíky přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Po odkvětu necháme listy mečíků přirozeně zatáhnout a poté hlízy opatrně vyjmeme ze země. Hlízy očistíme, necháme oschnout a uskladníme na suchém a chladném místě do dalšího jara.

Správná péče o mečíky

Mečíky, tyto královny letních záhonů, si zaslouží naši péči, aby nám jejich krása dělala radost co nejdéle. Po odkvětu a zaschnutí stonků je čas na jejich zazimování. Cibule opatrně vyjměte z půdy a očistěte je od hlíny. Následně odstraňte zaschlé listy a stonky. Před uskladněním je důležité cibule nechat důkladně oschnout, ideálně na slunném a vzdušném místě. Pro skladování zvolte suché a chladné místo, ideálně s teplotou kolem 5-10 °C. Cibule můžete uložit do bedýnek, proložené suchým pískem nebo rašelinou, aby se k nim nedostala vlhkost. Pravidelně kontrolujte, zda cibule nezačaly plesnivět nebo hnít. Na jaře, po posledních mrazech, můžete cibule opět vysadit na záhon a těšit se na další sezónu plnou barev a vůní.

Nejčastější choroby a škůdci

Růže, ačkoliv jsou symbolem krásy a elegance, se bohužel nevyhýbají ani chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby patří černá skvrnitost listů, padlí růžové a rez růžová. Černá skvrnitost se projevuje černými skvrnami na listech, které následně žloutnou a opadávají. Padlí poznáte podle bílého moučnatého povlaku na listech, květech i stoncích. Rez růžová se projevuje oranžovými skvrnami na spodní straně listů. Co se týče škůdců, růže často trápí mšice, svilušky a pilatky. Mšice sají rostlinné šťávy a způsobují deformaci listů. Svilušky jsou drobné pavoučky, které z listů vysávají chlorofyl. Pilatky zase kladou vajíčka do stonků růží, čímž způsobují jejich deformaci a oslabení.

Mečíky k řezu a do vázy

Mečíky patří k nejoblíbenějším řezaným květinám, a to z dobrého důvodu. Jejich majestátní květy na dlouhých stoncích se pyšní širokou škálou barev a vzorů. Abyste si krásu mečíků užili co nejdéle i ve váze, je potřeba dodržet pár zásad. Nejdůležitější je řezat je brzy ráno, kdy obsahují nejvíce vody. Použijte ostrý nůž a seřízněte stonky šikmo, aby měly větší plochu pro nasávání vody. Ihned po řezu je ponořte do kbelíku s čerstvou vodou. Před umístěním do vázy odstraňte listy, které by zasahovaly pod hladinu. Vodu ve váze pravidelně měňte, nejlépe každý den, a přidejte do ní výživu pro řezané květiny. Mečíky umístěte na chladnější místo bez přímého slunečního záření a průvanu. Při správné péči vám jejich krása vydrží ve váze až dva týdny.

Tipy pro aranžování mečíků

Mečíky, s jejich majestátními stonky a zářivými barvami, patří k nejpůsobivějším řezaným květinám. Aby jejich krása vynikla i ve váze, je dobré dodržovat pár tipů. Než mečíky naaranžujete, seřízněte jim stonky ostrým nožem. Použijte vysokou vázu, která poskytne stonkům oporu a zabrání jejich ohýbání. Pro delší životnost mečíků vyměňujte vodu každý den a přidejte do ní výživu pro řezané květiny. Mečíky vyniknou v jednoduchých aranžmá, kde nebudou zastíněny jinými květinami. Skvěle se hodí do moderních interiérů, ale i do venkovských stylů. Experimentujte s barvami a tvary, abyste dosáhli požadovaného efektu.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Veronika Pokorná

Tagy: mečík | rostlina z čeledi liliovitých